خودسازی

مهارت های 27 گانه نرم

مهارت های 27 گانه نرم

توضیحات دوره

مهارت های نرم به چه مهارت‌هایی گفته می‌شود؟

برای اینکه بفهمیم مهارت های نرم چیست ابتدا بیایید ببینیم مهارت‌های سخت به چه مهارت‌هایی گفته می‌شود؟

مهارت‌های سخت چیست؟

همین که شما برای استخدام افراد موردنظرتان نیازمند تخصص آن‌ها هستید، می‌شود مهارت‌های سخت.

مثلاً شما نیاز به برنامه‌نویس دارید.

مهارت‌های برنامه‌نویسی و کار با نرم‌افزارهای مختلف برای فرد موردنظر می‌شود مهارت‌های سخت.

مهارت های نرم چیست؟

اما مهارت های نرم همان مهارت‌های توسعه فردی هستند. شما علاوه بر اینکه به تخصص فرد توجه می‌کنید، برای ارتقای بهره‌وری باید ببینید:

·        او از چه مهارت‌های ارتباطی بهره‌مند‌است؟

·        ویژگی‌های شخصی و ذاتی او چگونه است؟

·        شخصیت او به‌ طور کلی چگونه است؟

·        او در مقابله با بحران‌های شغلی چه عکس‌ العملی از خود نشان می‌دهد.

برخلاف مهارت‌های سخت که آموختنی هستند، مهارت های نرم مانند احساسات و ادراک درونی افراد هستند.

یادگیری این مهارت‌ها اگرچه به نظر می‌رسد آسان است، اما به‌ مراتب از مهارت‌های سخت، دشوارتر است.

مهارت های نرم شامل چه مهارت‌هایی است؟

نوع نگرش، توانایی برقراری ارتباطات، تفکر خلاق، اخلاق و وجدان کاری، کار گروهی و تیمی، شبکه‌سازی و نتورکینگ، تصمیم‌گیری، مثبت نگری، مدیریت زمان، انگیزه، انعطاف‌پذیری، حل مسئله، تفکر نقادانه و حل منازعه و ... در زمره مهارت های نرم قرار می‌گیرد.

مهارت های نرم یا( Soft Skills) ، نام اصطلاحی فراگیر است که امروزه اهمیت آن بیش از پیش احساس می‌شود. به طور خلاصه، مهارت های نرم، آن دسته از مهارت های غیر فنی هستند که در نحوه تعاملات شما با دیگران، زندگی شخصی، ارتباطات تجاری، چگونگی حل مسائل و مواردی از این قبیل موئر عمل می‌کنند.

این مهارت ها جزء پایه ای ترین و بنیادی ترین مهارت ها به شمار میروند که به رشد و توسعه فردی و ارتقاء شخصیت شما کمک می‌کنند و صد البته که در رشد و توسعه کسب و کار ها و مشاغل مختلف نیز تاثیر گذارند. این موارد جزء موضوعات اساسی هستند که بیشتر از هر زمان دیگری، به یادگیری آن نیاز داریم. کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس، انطباق پذیر نبودن با شرایط مختلف، مدیریت غلط زمان و عدم برقراری ارتباطات موثر با دیگران تنها بخشی از مشکلاتی است که به علت عدم توجه به این مهارت ها به وجود می‌آیند.

فرقی نمی‌کند که شما مدیر یک کسب و کار باشید یا یک بانوی خانه دار و حتی یک دانش آموز؛ افراد در سطوح مختلف و جایگاه های اجتماعی متفاوت به آموزش مهارت های نرم و به کارگیری آن احتیاج دارند.

مهارت های نرم مهارت هایی هستند که با درونیات و خلق و خوی شما سر و کار دارند. این مهارت ها که تحت عنوان مهارت های درون فردی یا مهارت های انسانی” نیز شناخته میشوند، در نحوه تعامل شخص با خود و سایر افراد مرتبط هستند و در انجام کار های مختلف تاثیر میگذارند.

برخلاف مهارت‌های سخت که آموختنی هستند، مهارت های نرم مانند احساسات و ادراک درونی افراد هستند و یادگیری آنها اگر چه به نظر می‌رسد آسان است، اما به‌ مراتب از مهارت‌های سخت، دشوارتر است.

این مهارت ها قابل اندازی گیری نیستند و شما نمی توانید مانند مهارت های سخت برای آنها شاخص کمی تعیین کنید. در نتیجه برای ارزیابی افراد، نیاز دارید آنها را جنبه های شخصیت شناسی و رفتار شناسی مورد بررسی قرار دهید.

 مهارت های نرم مهم ترند یا مهارت های سخت؟

بدون شک شما برای انجام هر کاری به یادگیری دانش آن کار (مهارت سخت) نیاز دارید اما به یاد داشته باشید که در مسیر پیشرفت شغلی و مهارتی، روزی خواهد رسید که تخصص و مهارت های فنی شما با دیگر افراد چندان تفاوتی ندارد و همه افراد به سطح بالایی در مهارت آموزی دست پیدا کرده اند.

در این صورت چیزی که باعث پیشرفت شما می‌شود، قدرت انعطاف پذیری و انطباق پذیری، قدرت ایجاد تغییر، همدلی، برقراری ارتباط با دیگران، توانایی تاثیر گذاری بر دیگران و مواردی از این قبیل خواهد بود. مهارت های نرم باعث می شوند که نیروی های انسانی مانند ربات به نظر نرسند و از ظرفیت های وجودی و ابعاد مختلف انسانی خود نهایت استفاده را ببرند.

افرادی که این مهارت ها را به خوبی در خود تقویت کرده اند، در حرفه خود نیز موفق ترند؛ چراکه میدانند چگونه باید از مهارت های فنی خود استفاده کنند که بیشترین بازدهی را برای آنها داشته باشد.

حتی اگر بخواهیم کمی عمیق تر بررسی کنیم، این افراد میدانند که چه شغلی مناسب آنهاست و با ویژگی های شخصیتی شان سازگار است. بنابراین کاری را انتخاب می کنند که از انجام دادن آن لذت ببرند. انسانی هم که از کار خود لذت می برد، می تواند خلاقیت بیشتری به خرج دهد و نه تنها به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کند، بلکه برای آن سازمان یا شرکت نیز خلق ارزش کند.

 دستاوردها و نتایجی که انسانها از میزان تلاش خود به دست می آورند متفاوت است و این تفاوت ریشه در مهارتها و توانمندی هر انسانی دارد. این مهارتها عموماٌ به  ۳ دسته تقسیم بندی می‌شود. دسته اول مهارتهای روشی است که مربوط به تکنیک ها و مهارتهای حرفه ای و شغلی است. دسته دوم مربوط به مهارتهای نرم شخصی است و دسته سوم مهارتهای بودشی است در این مجموعه تمرکز اصلی ما روی مهارتهای دسته دوم است.

 چیزی که به تجربه ثابت شده است، توانایی مقوله‌ای جدای از دانستن است. چیزی که افراد موفق را از سایرین جدا می‌کند، داشتن ویژگی‌هایی شخصی و درونی است، که این ویژگیها به سختی قابل تعریف، ولی برای توانمندسازی افراد بسیار ضروری‌اند. ما در این مجموعه تعداد ۲۷ عنوان از مهارتهای نرم ضروری را به صورت کاملا کاربردی و با استفاده از بروزترین منابع تجربی و علمی آماده کرده ایم و شما را برای کسب این مهارتها در مسیر خودسازی همراهی خواهیم کرد.

loader